SUMMER 2019 Schedule

SATURDAY 15th JUNE

RING 1 IN HAND – REPLICA PRINT ARENA Please note any person 16 and under must wear a correctly fitted 3 point hard hat

START TIME – 9.00am ( Grass Arena ) CLASSES WILL NOT COMMENCE BEFORE THE STATED TIMES
TOP TWO IN ALL CLASSES QUALIFY FOR EVENING CHAMPIONSHIPS

JUDGE Ms Margaret Bentham

  • 9.00 Class 1 (sc 1) Yearlings
  • 9.20 Class 2 (sc 1) Young Stock 2 & 3 year olds
  • 9.40 Class 3 (sc 2) In hand Part Breds
  • 10.00 Class 4 (sc 2) In hand Showing not exc 138cm
  • 10.20 Class 5 (sc 2) In hand Showing exc 138cm
  • 10.40 Class 6 In hand Ex Racehorse Championship Presented in the Class
  • 11.00 Class 7 (sc 3) Best Condition Under 138cm
  • 11.20 Class 8 (sc 3) Best Condition exc 138cm
  • 11.40 Class 9 (sc 3) Best Condition Young Stock 4 years & under

LUNCH BREAK, THE PRINCE OF WALES IN HAND CHALLENGE CHAMPIONSHIP CLASS IN LOVING MEMORY OF TONY SMITH, JUDGED BY MR & MRS RICHARD & DANIELLE STEPHENSON £5 ENTRY ON THE DAY OR PRE ENTRY ALL PROCEEDS TO CHARITY CHAMP & RESERVE QUALIFY FOR SUPREME OF DAY Class 10 will not start before 12.30pm Very Kindly Sponsored By Freestep

  • 12.30 Class 10 (sc 4) In hand Sports Horse or Pony
  • 12.50 Class 11 (sc 4) In hand Alternative colour
  • 1.10 Class 12 In hand Senior Horse or Pony 15-19 Years
  • 1.30 Class 13 In hand Senior Horse or Pony 20 years & over

Senior Horse Or Pony Championship Top Two From Classes 12 & 13 Very Kindly Sponsored By Charlotte Iddon In loving Memory Of Polar Refrain (Polly)

  • 1.50 Class 14 (sc 4) In Hand Pure & Part Bred Heavy horse
  • 2.10 Class 15 (sc 4) In Hand Rare Breeds & Non British
  • 2.30 Class 16 (sc 4) In Hand Horse or Pony With A Scar or Blemish
  • 2.50 Class 17 (sc 4) In Hand Rescue Horse or Pony
  • 3.10 Class 17a(sc 2) In Hand Pure Bred Arab Class Will Be Spilt Stallions & Colts Mares & Geldings

RING 2 Ridden – RAINBOW CANDIES ARENA Classes Will Not Commence Before The Stated Times

START TIME – 9.00am All Weather Surface
TOP TWO IN ALL CLASSES QUALIFY FOR EVENING CHAMPIONSHIPS

JUDGE Ms Jayne Pimbley

Ridden Showing Open to All Breeds & Types Unless Otherwise Stated

  • 9.00 Class 18 (sc 7) Ridden rare breeds & non British
  • 9.20 Class 19 (sc 7) Ridden Pure &Part Bred Heavy Horse
  • 9.40 Class 20 Ridden Senior Horse or Pony 15-19 years
  • 10.00 Class 21 Ridden Senior Horse or Pony 20 years & over

10.20 Senior Horse or Pony Championship Top 2 from Classes 20 & 21 Very Kindly Sponsored By Charlotte iddon In Loving Memory Of Polar Refrain (Polly)

  • 10.30 Class 22 (sc 8) Ridden Part Breds
  • 10.50 Class 23 (sc 7) Ridden Alternative Colour
  • 11.10 Class 24 (sc 6) Lead Rein Showing- Pony Not exc 128cm Open to all breeds and types.
  • 11.30 Class 25 (sc 6) First Ridden Showing-Pony Not exc 128cm Open to all breeds and types
  • 12.00 Class 26 (sc 9) Ridden Novice Pony Not exc 148cm
  • 12.20 Class 27 (sc 9) Ridden Novice Horse exc 148cm

LUNCH BREAK, THE PRINCE OF WALES RIDDEN CHALLENGE CHAMPIONSHIP CLASS IN LOVING MEMORY OF TONY SMITH, JUDGE MISS DEE CASTELLANO £5 ENTRY ON THE DAY OR PRE ENTRY ALL PROCEEDS TO CHARITY CHAMP & RESERVE QUALIFY FOR SUPREME OF DAY. VERY KINDLY SPONSORED BY Abbie Butcher Abzsolute Beauty Class 28 will not start before 1.00pm

  • 1.00 Class 28 Ridden Ex Racehorse Championship Presented in the Class
  • 1.20 Class 29 (sc 8) Ridden Showing Not exc 138cm
  • 1.40 Class 30 (sc 8) Ridden Showing exc 138cm Not exc 153cm
  • 2.00 Class 31 (sc 8) Ridden Showing exc 153cm

RING 3

START TIME 9.00am INDOOR ARENA

JUDGE MISS Louise Harrison

9.00am Star performance
Competitors will perform an individual show any time between 9.00am and 3.00pm Marks will be awarded in ridden classes 50 for pony, 50 for rider & 50 for overall star quality. In the handler sections marks will be awarded 50 for turnout, 50 for handling ability & 50 for knowledge of pony or horse. The top 6 from each class will be posted on the office notice board in no particular order and presented in the evening performance. This ring will close at 3.00 PROMPT last entry 2.55pm
Competitors will choose a time to compete from the times avalible on the office notice board please arive at the ring no earlier than 5 minutes before your chosen time for health and safety reasons queing outside the ring will not be allowed. One pony in the ring one waiting. Please note supreme showdown will not accept any liability for any injury caused to horse or rider not adhering to this rule.

  • Class 33 Lead rein & first ridden
  • Class 34 Junior 12 years & under
  • Class 35 Intermediate 13-16 years
  • Class 36 Senior 17 years & over
  • Class 37 Disability In hand &Ridden( Leaders & moral support positively encouraged )
  • Class 38 True novice & newly broken ( Canter optional )
  • Class 39 Supreme Seniors Rider Over 40 Years
  • Class 40 Young handler 12 years & under
  • Class 41 Handler 13 years & over

JUDGE MISS Louise Harrison

  • Class 42 Handler with a disability Start time not before 3.30pm class will be pre judged and presented in the evening championships

RING 4 RIDDEN ARENA

START TIME 9.00am ( INDOOR ) Classes Will Not Commence Before the Stated Time

TOP TWO In all Classes Will Qualify for evening performance

JUDGE Chloe Brindle

  • 9.00 Class 43 (sc 6) Tiny Tots Lead Rein Rider Under 5 Years
  • 9.20 Class 44 (sc 6) First Year First Ridden
  • 9.40 Class 45 Rider with a Disability Class Will Be Pre Judged & Presented In The Evening Championships
  • 10.00 Class 46 (sc 7) Ridden Rescue Horse & Pony
  • 10.20 Class 47 (sc 7) Ridden Horse or Pony With a Scar or Blemish
  • 10.40 Class 48 (sc10 ) Best Junior Rider 12 & Under
  • 11.00 Class 49 (sc10 ) Best Intermediate Rider 13-16 Years
  • 11.20 Class 50 (sc10 ) Best senior rider 17 years & over
  • 11.40 Class 51 (sc11) True Novice Horse or Pony (Canter Optional)
  • 12.00 Class 52 (sc11) Absolute Beginners(Canter Potional)

Lunch Break Class 53 Will not Start Before 12.45pm

  • 12.45 Class 53 (sc11 ) Best new combination ( Canter optional )
  • 1.05 Class 54 (sc11) Family horse or pony rider any age (Canter optional)
  • 1.25 Class 55 (sc 6) Best Lead Rein Rider
  • 1.45 Class 56 (sc 6) Best First Ridden Rider
  • 2.05 Class 57 (sc11) Novice or Nervous Rider any age Class Split Adults & Children
  • 2.25 Class 58 (sc 8) Riding Club Pony (To Include a Small Fence)
  • 2.45 Class 59 (sc 8) Riding Club Horse (To Include a Small Fence)

RING 5 MOSSVIEW WORKING HUNTER ARENA

START TIME 10.00am

JUDGE Ms Deborah Henthorn

Course Builder Mrs Debbie O’Dea

  • Clear round form 10.30am to 12.00noon £5.00
  • 12.00 Class 60 (sc 6) Lead rein WHP not exc 128cm Max height 30cm Cross Poles
  • 12.30 Class 61a(sc 9) Give it ago workers rider any age max height 40cm
  • 12.50 Class 61 (sc12) Nursery stakes Not Exc 128cm Max height 55cm
  • 1.10 Class 62 (sc12) Working hunter pony not exc 133cm Max height 65cm
  • 1.40 Class 63 (sc12) Working hunter pony exc 133cm not exc 143 Max height 70cm
  • 2.10 Class 64 (sc12) Working hunter pony exc 143cm not exc 153cm 75cm
  • 4.40 Class 65 (sc12) Working Hunter exc 153cmMax Height 95cm
  • 3.10 Class 66 (sc 9)) Novice working hunter horse or pony, class will be split Junior & Senior. Max height 60cm
  • 3.40 Class 67 (sc12) Working Hunter Style & Performance Max Height 60cm Competitors will Jump 5 Fences & will Be Marked Out of 10 Points for Each Fence

RING 6 HANDY PONY/HORSE RIDDEN OR IN HAND (GRASS ARENA)

START TIME 12.00noon TO 3.00pm

JUDGE Miss Helene Hughes

  • Class 68 Competitors will choose a time to compete between 12noon and 3.00pm and obtain an entry card from the show office. The top six in hand & top six ridden from the day will be posted on the office notice board in no particular order at approximately 3.30pm and presented in the pre evening performance as a championship class

SATURDAY PRE EVENING PERFORMANCE JUDGING NOT BEFORE 5PM

    • Class 69 Lorry dogs Judge Mrs Tracey (Dolly) Neesam Very kindly sponsored by Mossview pooches

Concours D’Elegance Classes & Championship Very Kindly Sponsored By DINO DANES Judges Miss Leanne Oliver & Miss Lou Kennedy

    • Classes will be split Boys and Girls
    • Class 70 Concours D’Elegance Lead Rein & First Ridden top 6 Placings
    • Class 71 Concours D’Elegance Open top 6 Placings
    • Class 72 In Hand Concours D’Elegance top 6 placing

CONCOURS D’ELEGANCE CHAMPIONSHIP

Star Performance top 6 Placings

STAR PERFORMANCE RIDDEN CHAMPIONSHIP Very Kindly Sponsored By Thehorsebox-Equine Transport & Self Drive Hire

STAR PERFORMANCE HANDLER CHAMPIONSHIP Very Kindly Sponsored By Thehorsebox-Equine Transport & Self Drive Hire

HANDY PONY TOP 6 AND CHAMPIONSHIP Very Kindly Sposored By JJ WELDING

HANDLER WITH A DISABILITY CHAMPIONSHIP CLASS Very Kindly Sponsored By Lynette Laidlaw The Tack Shack Blackpool

THE SUPREME SHOWCASE BY INVITATION ONLY Very Kindly Sponsored By Reins Supreme

RIDER WITH A DISABILITY CHAMPIONSHIP CLASS Very Kindly Sponsored By FREESTEP

BEST TURNED OUT CHAMPIONSHIP IN HAND AND RIDDEN Very Kindly Sponsored By FITTON WELSH COBS

TEAM SHOWDOWNS OWN EMMA KELSALL & Feliod Starlight Express to Open The Evening Performance (Pony back from serious injury)

SECTION CHAMPIONSHIPS NOT BEFORE 6.00PM

    • Section 6 Mini Ridden Championship Very kindly sponsored by Charlotte Iddon
    • Section 1 yearlings & young stock Very kindly sponsored by Charlotte Iddon
    • Section 2 In hand Showing Very Kindly Sponsored By Bespoke Tack Room
    • Section 3 Best condition Very Kindly Sponsored
      By www.rockies.co.uk
    • Section 4 In hand not separately classified Very Kindly Sponsored By Clippity Clop Online
    • Section 5 In Hand Home Produced Very kindly sponsored by Jodie Owen
    • Golden Ticket Championship In Hand & Ridden Judged Separately Very Kindly Sponsored By Meadow Equine and Country
    • Section 7 Ridden Not Separately Classified Very Kindly Sponsored By Kate Douglas In Loving Memory Of The Beautiful Kate Anne Douglas
    • Section 8 Ridden Showing Very Kindly Sponsored By A59 Carpets
    • Section 9 Ridden Novice Very Kindly Sponsored By RPS DESIGN GROUP
    • Section 1o Best Rider Very Kindly Sponsored By FREESTEP
    • Section 11 True Novice & Nervous Canter Optional Very Kindly Sponsored By Pony Pick-Ups In Memory of Maie-Day
    • Section 12 Working Hunter Very Kindly Sponsored By Equine Hygiene UK
    • Section 13 Ridden home producedVery kindly sponsored by Emma Kelsall

IN HAND SUPREME OF DAY ONE Very Kindly Sponsored By Coversure Equestrian Insurance

RIDDEN SUPREME OF DAY ONE Very Kindly Sponspred By Coversure Equestrian Insurance

SUNDAY 16TH JUNE

RING 1 IN HAND THE COLWAY STUD Arena – Please note all persons 16 years and under must wear a correctly fitted 3 point hat( Grass Arena)

START TIME – 9.00AM

JUDGE Miss Beth Bates

Showing Classes Open to all Breeds & Types Unless Otherwise Stated. CLASSES WILL NOT START BEFORE THE STATED TIMES.

      • 9.00 Class 73 (sc14) Yearlings
      • 9.20 Class 74 (sc14) Young stock 2 & 3 years old
      • 9.40 Class 75 (sc15) In hand Part Breds
      • 10.00 Class 76 (sc16) In hand Welsh A & B Stallions & Colts
      • 10.20 Class 77 (sc16) In hand Welsh A & B Mares & Geldings
      • 10.40 Class 78 (sc16) In hand Welsh C & D Stallions & Colts
      • 11.00 Class 79 (sc16) In hand Welsh C & D Mares & Geldings
      • 11.20 Class 80 (sc17) In hand M & M Small breeds exc Welsh
      • 11.40 Class 81 (sc17) In hand M & M Large breeds exc Welsh
      • 12.00 Class 82 (sc17) In hand Shetland

Lunch break, THE PRINCE OF WALES IN HAND CHALLENGE CHAMPIONSHIP CLASS IN LOVING MEMORY OF TONY SMITH JUDGE MR DECLAN & JOHN O’SHAUGHNESSY £5 ENTRY ON THE DAY OR PRE ENTRY ALL PROCEEDS TO CHARITY CHAMPu & RESERVE QUALIFY FOR SUPREME OF DAY Very Kindly Sponsored By NFU Southport & Skelmesdale class 83 not before 1.00pm

      • 1.00 Class 83 (sc18) Best condition under 138cm
      • 1.20 Class 84 (sc18) Best condition exceeding 138cm
      • 1.40 Class 85 (sc18) Best condition young stock 4 years & under
      • 2.00 Class 86 (sc15) In hand Showing Under 138cm
      • 2.20 Class 87 (sc15) In hand Showing Over 138cm
      • 2.40 Class 88 In hand Ex Racehorse Championship Presented in the Class
      • 3.00 Class 88aIn Hand Pure Bred Arab Class Will Be Spilt Stallions & Colts Mares & Geldings

RING 2 IN HAND – RAINBOW CANDIES ARENA (Grass Arena)

START TIME 10.00AM Please note all persons 16 and under must wear a correctly fitted 3 point hat

JUDGE Miss Alison Yates

      • 10.00 Class 89 (sc19) In hand Gypsy cob type, coloured or of a solid colour
      • 10.20 Class 90 (sc19) In hand Mini Cob hogged or in natural state 128cm-146cm
      • 10.40 Class 91 (sc15) In hand Hunter Pony not exc 153cm
      • 11.00 Class 92 (sc15) In hand Hunter Type exc 153cm
      • 11.20 Class 93 (sc19) In hand Show Cob to include Maxi Cob
      • 11.40 Class 94 (sc20) In hand Coloured non native platited & trimmed
      • 12.00 Class 95 (sc20) In Hand Coloured native & traditional

LUNCH BREAK CLASS 96 NOT BEFORE 1.00PM

      • 1.00 Class 96 (sc21) In hand alternative colour
      • 1.20 Class 97 In Hand Senior Horse or Pony 15-19 Years
      • 1.40 Class 98 In Hand Senior Horse or Pony 20 Years & Over

In Hand Senior Championship Top 2 From Each Classes 97 & 98 Qualify Very Kindly Sponsored By Katie Pugh In Loving Memory Of Sandybrook Hideaway (Heidi)

      • 2.20 Class 99 (sc21) In hand Rare Breeds & non British
      • 2.40 Class 100 (sc21) In hand Pure & Part Bred Heavy Horse
      • 3.00 Class 101 (sc21) In hand Rescued Horse or pony
      • 3.20 Class 102 (sc21) In hand Horse or Pony with a Scar or Blemish

RING 3 (INDOOR ARENA)

JUDGE Miss Alicia Stone

STAR PERFORMANCE START TIME 9.00AM

Competitors will perform an individual show any time between 9.00am and 3.00pm. Marks will be awarded in ridden classes 50 for pony, 50 for rider & 50 for overall star quality. In the handler sections marks will be awarded 50 for turnout, 50 for handling ability & 50 for knowledge of pony or horse. The top 6 from each class will be posted on the office notice board in no particular order at approximately 4.00pm and presented in the evening performance. Please note class will close 3.00pm PROMPT Please do not leave it until the last minute or you may be disappointed.

      • Class 103 Lead rein & first ridden
      • Class 104 Junior 12 years & under
      • Class 105 Intermediate 13 to 16 years
      • Class 106 Senior 17 years & over
      • Class 107 Disability In hand & Ridden ( Leaders & moral support positively encouraged )
      • Class 108 True novice & newly broken horse or pony ( Canter optional )
      • Class 109 Supreme Senior Riders Over 40 Years
      • Class 110 Young handler 12 years & under
      • Class 111 Handler 13 years & over
      • Class 112 NOT BEFORE 3.30pm

Judge Miss Alicia Stone

      • Class 112 Handler with a disability start time not before 3.30pm class will be pre judged & presented in the evening

RING 4 -DENISE FARMER MEMORIAL INDOOR ARENA

START TIME 9.00AM

JUDGE Miss Tina Beechhall

      • 9.00 Class 113 (sc23) Ridden Rescue Horse or Pony
      • 9.20 Class 114 (sc23) Ridden Horse or Pony with a Scar or Blemish
      • 9.40 Class 115 Ridden Senior horse or pony 15-19 years
      • 10.00 Class 116 Ridden Senior horse or pony 20 years & over

Ridden Senior Horse or Pony Championship Top 2 from Classes 115 & 116 Qualify Very Kindly Sponsored By Katie Pugh In Loving Memory Of Sandybrook Hideaway (Heidi)

      • 10.20 Class 117 (sc25) Absolute Beginners Canter Optional
      • 10.40 Class 118 (sc25) Ridden Family Horse or Pony Canter Optional
      • 11.00 Class 119 (sc24) Lead Rein Showing-Pony not exc 128cm Open to all breeds and types
      • 11.20 Class 120 (sc24) First Ridden Showing-Pony not exc 128cm Open to all breeds and types

LUNCH BREAK CLASS 121 WILL NOT START BEFORE 12.20PM

      • 12.20 Class 121 Rider With A Disability Will Be Pre Judged And Presented In The Evening Championships
      • 12.40 Class 122 (sc25) Nervous & Novice Rider-Any Age Class Split Adults and Children
      • 1.00 Class 123 (sc25) True Novice Horse or Pony Canter Optional
      • 1.20 Class 124 (sc25) Best New Combination Canter Optional
      • 1.40 Class 125 (sc24) Tiny Tots Lead Rein Rider 5 Years & Under
      • 2.00 Class 126 (sc24) First Year First Ridden
      • 2.20 Class 127 (sc26) Best Junior Rider 12 Years & Under (Snaffle Only)
      • 2.40 Class 128 (sc26) Best Intermediate Rider 13-16 Years (Snaffle Only)
      • 3.00 Class 129 (sc26) Best Senior Rider 17 Years & Over (Snaffle Only)
      • 3.20 Class 130 (sc26) Riding Club Pony to Include a Cross Pole
      • 3.40 Class 131 (sc26) Riding Club Horse to Include a Small Fence

RING 5 THE GADBURYS AUTO SALVAGE RIDDEN ARENA (SURFACE)

START TIME 9.00am

JUDGE Ms Jayne Pimbley

JUDGE Miss Chloe Brindle will Ride Classes 143 & 146

Classes will not Start Before Stated Times

Any Suitable Bit in Novice Classes Spurs are not Permitted

      • 9.00 Class 132 (sc27) Ridden Novice Show pony not exc 148cm
      • 9.20 Class 133 (sc27) Ridden Novice Show horse exc 148cm
      • 9.40 Class 134 (sc27) Ridden Novice Show Cob to include Maxi Cob
      • 10.00 Class 135 (sc27) Ridden Novice Hunter Pony not exc 148cm
      • 10.20 Class 136 (sc27) Ridden Novice Hunter Horse exc 148cm
      • 10.40 Class 137 (sc27) Ridden Novice Native or Traditional Cob
      • 11.00 Class 138 Ridden Ex Racehorse Champion & Reserve Presented in the Class
      • 11.20 Class 139 (sc28) Ridden Mini Cob 128-146cm Hogged or Natural
      • 11.40 Class 140 (sc28) Ridden Gypsy Cob Type Coloured or Solid
      • 12.00 Class 141 (sc29) Ridden Coloured Non Native Plaited & Trimmed
      • 12.20 Class 142 (sc29) Ridden Coloured Native & Traditional
      • 12.40 Class 143 (sc28) Ridden Show Cob to Include Maxi Cob

LUNCH BREAK CLASS 144 WILL NOT START BEFORE 2.30pm

      • 2.30 Class 144 (sc30) Ridden Show Pony/Hunter not exc 148cm
      • 2.50 Class 145 (sc30) Ridden Show Pony/Hunter Pony exc 148cm not exc 153cm
      • 3.10 Class 146 (sc30) Ridden Show Horse/ Hunter exc 153cm
      • 3.30 Class 147 (sc30) Ridden Showing Open To All Breeds & Types

RING 6 THE COVERSURE EQUESTRIAN INSURANCE ARENA (SURFACE)

Start time 11.00am

JUDGE Mrs Avril McKinley

      • 11.00 Class 148 (sc23) Ridden Rare Breeds and Non British
      • 11.20 Class 149 (sc23) Ridden Pure and Part Bred Heavy Horse
      • 11.40 Class 150 (sc23) Ridden Alternative colour
      • 12.00 Class 151 (sc31) Ridden Welsh Section A & B
      • 12.20 Class 152 (sc31) Ridden Welsh Section C & D

THE PRINCE OF WALES RIDDEN CHALLENGE CHAMPIONSHIP CLASS IN LOVING MEMORY OF TONY SMITH JUDGES MR & MRS RICHARD & DANIELLE STEPHENSON £5 ENTRY ON THE DAY OR PRE ENTERED ALL PROCEEDS TO CHARITY CHAMP & RESERVE QUALIRY FOR SUPREME OF DAY Very Kindly Sponsored By Thehorsebox Self Drive Hire & Transport

      • 12.40 Class 153 (sc32) Ridden Small Breeds M & M exc Welsh
      • 1.00 Class 154 (sc32) Ridden Large Breeds M & M exc Welsh
      • 1.20 Class 155 (sc32) Ridden Shetland
      • 1.40 Class 156 (sc27) Ridden Novice M & M Small inc Welsh
      • 2.00 Class 157 (sc27) Ridden Novice M & M Large inc Welsh
      • 2.20 Class 158 (sc24) Lead Rein M & M Including Welsh
      • 2.40 Class 159 (sc24) First Ridden M & M Including Welsh
      • 3.00 Class 160 (sc23) Junior Ridden M & Including Welsh 16 Years and Under

RING 7 The Wander Bar Working Hunter Arena

Start time 10.00am

JUDGE Ms Deborah Henthorn

Course Builder Mrs Debbie O’Dea

      • Clear Round Working Hunter from 9.00am until 10.00am £5.00 at the Office
      • 10.00 Class 161 (sc24) Lead Rein Working Hunter-Cross Poles
      • 10.30 Class 161a(sc27) Give it ago worker’s rider any age 40cm
      • 10.50 Class 162 (sc27) Junior Novice WHP Max Height 60cm
      • 11.20 Class 163 (sc27) Senior Novice WH Max Height 65cm
      • 11.50 Class 164 (sc33) WHP Not exc 133cm Max Height 65cm
      • 12.20 Class 165 (sc33) WHP Exc 133cm not exc 143cm Max Height 70cm
      • 12.50 Class 166 (sc33) WHP exc 143cm not exc 153cm Max Height 75cm

Lunch Break Class 167 Will not Start Before 1.30pm

      • 1.30 Class 167 (sc33) WH exc 153cm Max Height 95cm
      • 2.00 Class 168 (sc33) WH M & M Small inc Welsh Max Height 60cm
      • 2.30 Class 169 (sc33) WH M & M Large inc Welsh Max Height 65cm

RING 8 HANDY PONY/HORSE RIDDEN OR IN HAND (GRASS ARENA)

START TIME 12.00noon TO 3.00pm

JUDGE Miss Helene Hughes

      • Class 170 Competitors will choose a time to compete between 12noon and 3.00pm and obtain an entry card from the show office. The top six in hand & top six ridden from from the day will be posted on the office notice board in no particular order at approximately 3.30pm and presented in the pre evening performance as a championship class

PRE EVENING PERFORMANCE JUDGING NOT BEFORE 5.00pm

      • JUDGES Miss Jayne Barton & Miss Ruby Critchley
      • Class 171 Lorry dogs
      • JUDGES Mrs Allyson & Miss Jayne Barton
      • Classes will be split Boys and Girls

Concours D’Elegance Classes & Championship Very Kindly Sponsored By Bespoke Concours D’Elegance

      • Class 172 Concours D’Elegance Lead Rein & First Ridden top 6 Placings
      • Class 173 Concours D’Elegance Open top 6 Placings
      • Class 174 Concours D’Elegance open in hand

CONCOURS D’ELEGANCE CHAMPIONSHIP Very Kindly Sponsored By Bespoke Concours D’Elegance

Star Performance top 6 Placings

STAR PERFORMANCE RIDDEN CHAMPIONSHIP Very Kindly Sponsored By Whites Veterinary Physiotherapy

STAR PERFORMANCE HANDLER CHAMPIONSHIP Very Kindly Sponsored By Michelle Neely Animal Art

HANDY PONY TOP 6 AND CHAMPIONSHIP

HANDLER WITH A DISABILITY CHAMPIONSHIP Very Kindly Sponsored By FREESTEP

THE SUPREME SHOWCASE BY INVITATION ONLY Very Kindly Sponsored By Gadburys Auto Salvage

RIDER WITH A DISABILITY CHAMPIONSHIP Very Kindly Sponsored By Nina Ratcliffe Knitted Neddies

BEST TURNED OUT CHAMPIONSHIP IN HAND AND RIDDEN Very Kindly Sponsored By William Le Marinel In Loving Memory Of Auntie Heather

CHRISTOPHER SINNOTT (Last years rider with a disability champion) To Open The Evening Performance on Glynwyn Predicts a Riot

SECTION CHAMPIONSHIPS NOT BEFORE 6pm

      • Section 24 The Grace Carpenter Mini Championship Very kindly sponsored by Sarah Kennedy
      • Section 14 yearlings & young stock Very Kindly Sponsored By www.cloverledale.co.uk
      • Section 15 In Hand ShowingVery Kindly Sponsored By Lottie Christian In Loving Memory Of Right On Time II
      • Section 16-17 In hand Welsh & M &M Very Kindly Sponsored By Gadburys Auto Salvage
      • Section 18 best condition Very Kindly Sponsored By H.D.S Equine Services
      • Section 19-20 In Hand Cobs & Coloured Very Kindly Sponsored By Chameleon Photography
      • Section 21 In hand not separately classified Very Kindly Sponsored By Hearts Minds And Hooves
      • Section 22 In hand home produced Very Kindly Sponsored By Happy Hooves Horse Transport
      • Golden Ticket Championship In Hand & Ridden Judged Separately Very Kindly Sponsored By Gadbury Auto Salvage
      • Section 23 Ridden not Separatley Classified Very Kindly Sponsored By Catherine Mason The Functional Rider
      • Section 25 Ridden Novice Nervous Very Kindly Sponsored By NFU Mutual Southport & Skelmesdale
      • Section 26 Best Rider Very Kindly Sponsored By FREESTEP
      • Section 27 Ridden Novice Very Kindly Sponsored By RPS Design Group
      • Section 28-29 Ridden Cobs & Coloureds Very Kindly Sponsored By Glenbrookes Stud
      • Section 30 Ridden showing
      • Section 31-32 Ridden Welsh and M & M; Very Kindley Sponsored By Northwest Equine-TheraPlate
      • Section 33 Working Hunter Very Kindly Sponsored by Andrew Cooper dip wcf
      • Section 34 Ridden home produced Very Kindly sponsored by Emma Kelsall

IN HAND SUPREME OF DAY TWO Very Kindly Sponsored by The Wander Bar

RIDDEN SUPREME OF DAY TWO Very Kindly Sponsored by Coversure Equestrian Insurance

SUPREME OF SHOW VERY KINDLY SPONSORED BY RAINBOW CANDIES